Dobré rady

1. BUĎTE PŘEDVÍDATELNÍ
Z pohledu řidiče je naprosto zásadní, aby ostatní účastníci provozu nedělali náhlé, nečekané a zmatené manévry. Tedy aby se chovali předvídatelně.
Pro vás to například znamená, abyste dávali znamení o změně směru jízdy předtím, než se tak stane. To se dělá upažením ruky na tu stranu, na kterou hodláte odbočit. Nebo abyste se vyvarovali střídání chodníku a vozovky podle toho, jak vám to zrovna vyhovuje. Anebo nevjížděli opačnou stranou do jednosměrné ulice, kde to není vyznačeno. Nemluvě o šílenostech typu ježdění po dálnici, tam opravdu nemáte co dělat.
2. BUĎTE OHLEDUPLNÍ
Ať už jedete po silnici, nebo po cyklostezce, snažte se brát ohled na ostatní. Nejste tam obvykle sami. To konkrétně znamená sesednout z kola na přechodu pro chodce (kde není přejezd pro cyklisty), nejezdit po chodníku (kde to není vysloveně povoleno), neproplétat se mezi vozidly, pouštět chodce na přechodu, využívat přednostně vyhrazené pruhy a cyklostezky.
3. BUĎTE PŘIPRAVENI
V tohle skautském hesle se skrývá poměrně dost moudrosti; přece jenom, polovina úspěchu je důkladná příprava. Pro cyklisty to znamená seznámit se s pravidly a udržovat bicykl ve vyhovujícím technickém stavu. Na rozdíl od automobilistů, kteří mají povinnost absolvovat autoškolu a jednou za čas i technickou kontrolu vozidla, je vám ponechána větší míra volnosti. To vás však nezbavuje odpovědnosti.
Jsme si jisti, že kdyby všichni cyklisté dodržovali tato tři pravidla, předešlo by se zbytečně vyhroceným situacím a mnohdy i tragickým nehodám.